Co jest korzystnego w kredycie hipotecznym?

Posted May 10, 2021

Istnieje wiele opinii na temat kredytów hipotecznych. Niektóre z nich są dość negatywne i – całkiem realnie – podchodzą do wszystkich wad tego typu zobowiązań. Należy jednak podkreślić, że kredyt hipoteczny ma również swoje atuty. Co więcej – wynikają one bezpośrednio ze specyfiki tego typu kredytu, który jest przecież zobowiązaniem udzielanym pod zastaw. Jakie zatem korzyści wynikają z zaciągnięcia hipoteki? Czy rzeczywiście jest się czego bać?

Dodatkowe pieniądze

Kredytobiorca wnioskujący o kredyt hipoteczny, może skorzystać z oferty dodatkowych środków pieniężnych. Najczęściej nie jest to duża kwota, ale całkowicie wystarczy do pokrycia wszystkich wydatków związanych z podstawowymi formalnościami. A jeśli kredytobiorca nie posiada już praktycznie żadnych oszczędności, wystarczy ona by utrzymać się do kolejnego przelewu wynagrodzenia. Co ważne – jest ona udzielana wcześniej, niż ma miejsce uruchomienie kredytu. Jest to więc bardzo korzystne rozwiązanie i to nawet wtedy, jeśli kwota ta to zaledwie 2 – 3 tysiące złotych. Bądź, co bądź – osoby spłacające kredyt, muszą liczyć się z koniecznością ograniczenia płynności finansowej. Dodatkowe pieniądze bardzo się tutaj przydają!

Ciekawy sposób spłaty

Jeśli uzyskujemy dość duże wynagrodzenie a wysokość miesięcznej raty jest relatywnie niewielka, to… praktycznie wcale nie trzeba o niej pamiętać. Z reguły – podczas podpisywania umów hipotecznych – banki oferują swoim klientom dostęp do dodatkowych kont bankowych, z których jednocześnie będą pobierane środki na spłatę kredytu. Mechanizm ten jest bardzo prosty. Jeśli dane konto nie jest rozliczeniowym kontem klienta, to wystarczy przelać na nie kilka tysięcy złotych i przez jakiś czas nie martwić się koniecznością realizowania przelewów na poczet kolejnych rat. Jeśli zaś jest to konto rozliczeniowe (a banki skłaniają do tego kredytobiorcę), to zawsze warto taką kwotę odłożyć. Niemniej przy odpowiednio dużych dochodach i tak nie jest to konieczne.

Cena – to najważniejsza kwestia

Pomimo wydłużenia okresu spłaty kredytu do maksymalnej wartości (banki bardzo często tak robią!), zobowiązanie hipoteczne jest w miarę tanie. Prawdę mówiąc jest to jedyna korzyść, dla której zaciąga się taką formę kredytu. Niestety posiadacze kredytów gotówkowych nie mogą liczyć na takie korzyści, gdyż – po pierwsze – muszą oni spłacić zobowiązania w maksymalnie 8 – 10 latach, a po drugie – oprocentowanie, prowizja i inne koszty kredytu są w tym przypadku zdecydowanie wyższe. Choć trzeba przyznać, że w ten sposób nie przekazuje się części praw własnościowych do nieruchomości bankowi. Oczywiście nie można też zapomnieć o tym, że niższa rata to większa szansa na nadpłatę kredytu.

Podsumowując, kredyt hipoteczny ma zarówno swoje wady, jak i swoje zalety. Rzecz jasna to, czy dla danej osoby będą one korzystne, zależy wyłącznie od indywidualnych preferencji klienta. Niemniej w wielu sytuacjach kredyt hipoteczny to jedyna szansa na zakupienie wymarzonego domu lub mieszkania. I wiele osób z tej szansy korzysta…