Kredyt hipoteczny – 3 wskazówki jak spłacić go dużo szybciej

Posted June 22, 2018

Twoja pożyczka na dom będzie najprawdopodobniej największym długiem, jaki będziesz mieć w swoim życiu. Szybsza spłata tego kredytu może być bardzo pomocna.

Zaciągnięcie kredytu mieszkaniowego to ogromne zobowiązanie. Oznacza to, że jesteś winien setki tysięcy złotych pożyczkodawcy, co zwykle wymaga spłaty w ciągu dekad.

Ale co, jeśli powiemy ci, że są pewne rzeczy, które możesz zrobić, aby przyspieszyć ten proces? Oto nasze kilka wskazówek, jak spłacić hipotekę szybciej.

Wskazówka # 1 - Wybierz właściwą pożyczkę

Zanim będziesz mógł pomyśleć o szybszej spłacie, powinieneś mieć odpowiedni kredyt na dom dla ciebie i twoich okoliczności. Zastanów się, jakie funkcje są dla Ciebie najważniejsze.

Co najważniejsze, zobowiązanie się do długoterminowej pożyczki o stałej stopie procentowej może utrudnić Ci szybką spłatę pożyczki. Wielu kredytodawców dodaje do prowizji opłaty za przerwanie i koszty wyjścia, jeśli spróbujesz spłacić takie pożyczki szybciej, niż się spodziewano. Wybór kredytu mieszkaniowego o zmiennej stopie procentowej, aby można było dokonać dodatkowych spłat, może być najlepszym rozwiązaniem.

Wskazówka # 2 - Unikaj spłat samych odsetek

Wielu pożyczkodawców oferuje ci możliwość zapłaty tylko odsetek od swoich produktów kredytowych. To prowadzi do niższych miesięcznych rachunków, ale jest pewien haczyk. Jeśli płacisz tylko odsetki, nie umieszczasz żadnych opłat w głównej pożyczce - to główna kwota, którą musisz spłacić, jeśli chcesz, aby twoja pożyczka została rozliczona. Upewnienie się, że otrzymujesz pożyczkę główną i odsetkową pozwala na natychmiastowe spłacenie kwoty głównej. Wszelkie dodatkowe spłaty, które możesz dokonać we wczesnych latach, również zmniejszą wpływ złożonych odsetek.

Wskazówka # 3 – Udawaj, że twoja pożyczkę ma wyższą stopę procentową

Załóżmy, że twoja pożyczka ma oprocentowanie 4%. Jeśli dokonasz standardowych spłat, pożyczka prawdopodobnie potrwa od 20 do 30 lat. Dlaczego nie zastosować własnej stopy do pożyczki? Jeśli masz 4%, postępuj tak, jakby pożyczka miała stawkę 5% lub 6%. Te dodatkowe "płatności odsetkowe" w ogóle nie trafiają do odsetek. Zamiast tego obniżą kwotę głównej pożyczki. W rezultacie możesz szybciej spłacić pożyczkę, a także nie będziesz narażony na wstrząs, jeśli zmienna stawka wzrośnie.