Parabanki – czy warto z nimi współpracować?

Rynek kredytów gotówkowych obejmuje wielu klientów. Roczna suma pożyczek w branży to kilka miliardów złotych. Parabanki radzą sobie bardzo dobrze, szczególnie największe podmioty. Z czego wynika w ogóle popularność instytucji pozabankowych i czy warto nawiązywać z nimi współpracę?

Normy funkcjonowania instytucji pozabankowych w kraju

Jedna z najważniejszych zalet parabanków dotyczy profilu obsługiwanych klientów. Do prywatnych firm pożyczkowych przechodzą przede wszystkim kredytobiorcy odrzuceni przez popularne banki detaliczne. Dlaczego tak się dzieje? Banki detaliczne poruszają się w niezwykle wąskich widełkach prawnych (prawo bankowe, ustawa o kredycie konsumenckim, wytyczne Komisji Nadzoru Finansowego). Parabanki obowiązuje natomiast kodeks cywilny przy ewentualnych problemach we współpracy, a także ustawa o kredycie konsumenckim, stosunkowo elastyczna w kwestii kształtowania umów. Na rynku funkcjonują z powodzeniem oddziały stacjonarne, a nawet mobilne parabanków, czy podmioty występujące jedynie w internecie. Chwilówki internetowe to zdecydowanie najprostszy model pozyskania gotówki. Niektóre parabanki posiadają też bazę inwestorów indywidualnych zainteresowanych samodzielnym rozpatrzeniem niektórych, bardziej ryzykownych wniosków. Z tego powodu parabank gwarantuje znacznie większą elastyczność w obsłudze klienta.

Główne zagrożenia i czynniki niepewności

Jedno z najważniejszych zagrożeń przy współpracy to brak renomy i zaufania do firmy pożyczkowej, zdecydowanie nadmierne koszty pozaodsetkowe (głównie prowizje). Niektóre prowizje przekraczają w umowach chwilówek ponad 100% udostępnionej kwoty. Przed podpisaniem zobowiązania lepiej ocenić parabank pod względem doświadczenia, regulaminu, określić własną zdolność kredytową, poznać główne promocje w branży kredytów krótkoterminowych, spisać wszystkie koszty podstawowe i dodatkowe, a także ewentualne koszty zabezpieczenia umowy. Parabank to bardzo dobra alternatywa, jeżeli potrzebujesz szybkiej pożyczki na 30 – 45 dni, a przy tym niewiele zarabiasz. Parabanki przekształcają się głównie na format internetowy, a to ogranicza koszty współpracy i gwarantuje większą dostępność pieniędzy. Co myślisz o rynku parabankowym w