Co jest potrzebne do uzyskania kredytu?

Posted October 27, 2016

Aby uzyskać kredyt, należy pamiętać iż banki mają wobec osób składających wnioski pewne wymagania.

To jednak czego banki wymagają, zależy przede wszystkim od rodzaju kredytu. Gdy mowa o kredytach takich jak na przykład hipoteczne z pewnością tutaj wymagania banków są największe. Kredyt hipoteczny może mieć swoje zalety i atrakcyjne warunki spłaty rat i całości kredytu. Brak prowizji przy wcześniejszej spłacie takiego kredytu hipotecznego. Okres takiego kredytowania może wynosić od 15 do 30 lat a zależy to od kwoty, jaką potrzebuje na zakup nieruchomości. Raz w roku można za porozumieniem banku zatrzymać sobie taką spłatę kredytu na miesiąc lub dwa, czyli można zrobić sobie takie wakacje od kredytu a czasem taka sytuacja może się zdarzyć. Przed rozpoczęciem zabawy z kredytem musimy na jego temat dowiedzieć się wszystko i na jakich warunkach zostanie przydzielony nam taki kredyt hipoteczny. Takie przepisy są w ustawie z 2013 roku i ta ustawa jest z myślą o pomocy dla młodych ludzi, którzy chcą mieć swoje mieszkanie na start. Biorąc taki kredyt w banku pracownik banku w dziale informacji powinien nam udzielić wyczerpujących odpowiedzi na każde nasze pytanie i dodatkowo opisać i zrobić bilans zdolności kredytowej, w której można zobaczyć jak wyglądają nasze raty z roku na rok, jeżeli są zrobione w systemie malejącym. Do takiego kredytu nie tylko trzeba przedstawić wymagane zaświadczenia, ale bardzo często także konieczne jest to, aby znaleźć sobie żyrantów. Dla banku jest to dodatkowe zabezpieczenie słpaty kredytu. Jeżeli raty nie są spłacane przez kredytobiorcę, wówczas bank może wymagać ich spłaty właśnie od żyrantów. Tak samo w przypadku egzekucji komorniczej bank może wystąpić o ściąganie należności zarówno od kredytobiorcy, jak też od żyrantów.

Na pewno znacznie mniej problemów i niezbędnych dokumentów jest w sytuacji gdy staramy się o zwykły kredyt gotówkowy na dowolny cel. Te produkty zazwyczaj mają najwyższe spośród wszystkich oprocentowanie, co związane jest z tak zwanym ryzykiem kredytowym. Banki na podstawie wcześniejszych doświadczeń, dotyczących spłaty takich właśnie kredytów, ustalają odpowiednie, zabezpieczające ich interesy oprocentowanie. W zależności od wysokości kredytu uzależnione jest to, co należy w banku przedstawić. Obecnie przy niewielkich kwotach, rzędu na przykład do 10 tysięcy złotych, często nie jest wymagane nic więcej, jak tylko dowód osobisty. Gdy klient jeszcze dodatkowo w tym banku gdzie stara się o kredyt ma na przykład konto, wówczas bardzo często może liczyć na przykład na niższe oprocentowanie kredytu czy też całkowity brak prowizji. Na pewno więc dla klientów znacznie korzystniej jest jeżeli wcześniej dokładnie sprawdzą oferty banków, aby wybrać najbardziej idealne dla siebie.

Obecnie informacje o tym jakie dokumenty są potrzebne do kredytu można znaleźć bez problemu. Nieco inna sytuacja jest jeżeli mówimy o tym, iż zawieramy umowę o kredyt online. Tutaj po wypełnieniu wniosku zazwyczaj otrzymuje się decyzję o przyznaniu lub odmowie kredytu. Bardzo często jeżeli jest pozytywna i chcemy zawrzeć umowę na określonych przez bank warunkach musimy ten fakt potwierdzić. Obecnie większość banków po tym wysyła do klienta umowę. Najczęściej dostarcza ją klient, który także jednocześnie odbiera od klienta listę niezbędnych dokumentów do banku. Taki spis jest klientowi przedstawiany, i jeżeli jakiegoś dokumentu będzie brakować, zazwyczaj bank nie zgadza się na podpisanie umowy. Jednak przy niewielkich kwotach bardzo często wystarczy to, iż kurier potwierdzi dane osobowe z dowodu osobistego i uzyska podpis osobiście od klienta na umowie.