Jak zarządzać wypłatą?

Posted March 1, 2016

Wiele osób uważa, że zarabiają one zbyt mało, by można było jeszcze z takiej wypłaty coś odłożyć. Czy taka jest prawda?

wystarczy popatrzeć, na ludzi zamożnych. Nie każdy z nich oszczędza. Większość z nich uważa, że nie ma takiej potrzeby, ponieważ z chwilą gdy są im potrzebne pieniądze, idą do banku i zwyczajnie je wypłacają. Jednak w momencie gdy popadają w długi świat im się wali, gdyż na wszystko brakuje pieniędzy. Dlatego właśnie można śmiało stwierdzić, że niezależnie od tego, jakie mamy miesięczne dochody to jednak warto jest oszczędzać. Może to być nawet drobna kwota, ale jednak w chwilach kryzysu, może się okazać, że ta kwota wcale nie jest taka drobna jak nam się wydawało. Oszczędzając nawet drobną sumę pieniędzy miesięcznie po pewnym czasie uzbiera się większa kwota. Dlatego tak ważnym jest by rozpocząć taki proces, ponieważ przekonamy się o tym, czy jesteśmy systematyczni.

Nie mam z czego

Gdy stwierdzamy, że chcemy oszczędzać, ale jednocześnie nie mamy z czego, warto jest dokładnie przeanalizować poszczególne nasze wydatki. Bardzo często jedziemy samochodem po bułki, pomimo, że do sklepu mamy 5 minut drogi spacerkiem. Warto jest więc wybrać się pieszo, a miesięcznie uda nam się zaoszczędzić na paliwie nawet kilkadziesiąt złotych. To właśnie ani tych najkrótszych odcinkach spala się najwięcej paliwa.

Można również zrobić inny eksperyment, a mianowicie zbierać rachunki przez cały miesiąc. Pod koniec wystarczy, że na każdym innym kolorem zaznaczymy potrzebny zakup, a innym zachciankę. Sami zobaczymy, że pomimo tego, że na pojedynczym paragonie zachcianki, to zaledwie kilka złotych, jednak w momencie gdy je zsumujemy, to miesięcznie wydajemy na ten cel sporą kwotę pieniędzy. A przecież moglibyśmy je odłożyć, i już po kilku miesiącach zgromadziliśmy pieniądze na nowe zasłonki do salonu, czy też komplet pościeli do sypialni. Kwestia odpowiedniego podejścia ma tutaj duże znaczenie. Dlatego chcieć to móc. Niezależnie od tego, jak dużo zarabiamy to i tak najważniejsze są chęci. Przecież nawet odkładając 5 złotych tygodniowo po roku będziemy mieli więcej, niż ktoś kto nie odkłada wcale. Prawidłowe zarządzanie pensją, oraz całym budżetem domowym wydaje się skomplikowane. Dlatego warto jest poświęcić troszkę czasu, by móc się tego nauczyć. Początki będą ciężkie, jednak sami przekonamy się o tym, jak wspaniale jest zarządzać budżetem domowym tak, by na wszystko wystarczyło i zostało jeszcze troszkę oszczędności. Zupełnie inaczej będziemy patrzyli na półki sklepowe, oraz nauczymy się jak właściwie robić zakupy.