Informacje o oprocentowaniu

Przed wzięciem kredytu należy zainteresować się, jakie warunki proponuje nam bank oraz co oznaczają określone podpunkty. Najważniejsze w kredycie gotówkowym jest oprocentowanie. Oprocentowanie jest to cena kredytu, czyli kwotą, którą nalicza sobie bank za użyczenie pieniędzy swoim klientom. To według jej wysokości klienci decydują, która oferta banku będzie dla nich najbardziej odpowiednia.

Wielkość oprocentowania zależy od kwoty kredytu oraz od wysokości wkładu własnego, zwłaszcza w przypadku kredytu hipotecznego. Większy wkład własny oznacza mniejszą marżę i niższe oprocentowanie.

Należy pamiętać, aby sprawdzić, jakie będzie oprocentowanie. Od tego będzie zależeć wysokość składek i ich zmienność.

Oprocentowanie stałe i zmienne

Bank może zaproponować dwa rozwiązania oprocentowania. Oprocentowanie stałe lub zmienne.

Oprocentowanie stałe nie ulega zmianie w czasie spłacania kredytu i niezależne jest od warunków panujących na rynku narodowym oraz międzynarodowym. Oprocentowanie zawsze będzie tak wysokie, jak zostało to określone w umowie w czasie brania kredytu.

Oprocentowanie zmienne łączy stałą marże banku, element niezmienny, oraz punktu odniesienia, od którego zależy jego wielkość. Może to być oprocentowanie na rynku międzybankowym lub międzynarodowym. Kiedy zmieni się ta wielkość, klient powinien dostać nowy harmonogram z aktualnymi kwotami spłaty.

Rzeczywista roczna stopa oprocentowania

Rzeczywista roczna stopa oprocentowania wskazuje różnicę między kwotą otrzymaną przez kredytobiorcy po podpisaniu umowy a kosztami, które musi spłacić razem z wartością otrzymanego kapitału. Uwzględnia wartość odsetek, marżę oraz wszystkie dodatkowe opłaty.

Stanowi ona obiektywne narzędzie, dzięki czemu klient może porównać różne oferty z różnych banków i znaleźć najbardziej odpowiedni dla siebie.

Szukanie odpowiedniej oferty

Mając już podstawową wiedzę na temat oprocentowania, można wyszukać w internecie informacji na temat ofert banku. Wiele porównywarek określi nam, ile każdy bank będzie żądał opłat za określoną przez nas kwotę w wyznaczonym przez nas czasie spłacania. Podane zostają w czytelny sposób wysokości rat, oprocentowanie, prowizje, a nawet obecność ubezpieczenia w cenie kredytu.