Kredyty gotówkowe – bierzmy je świadomie

Posted September 11, 2015

Banki na każdym kroku kuszą ofertą tanich kredytów gotówkowych.

Kredyt gotówkowy to kredyt konsumpcyjny. Może być przeznaczony na dowolny cel, o którym nie musimy informować banku. Bardzo łatwy sposób na pozyskanie dodatkowych pieniędzy, czy też kupno jakiejś rzeczy. Kredyty te bierze się na krótkie terminy. Przed pojęciem decyzji o zaciągnięciu takiego zobowiązania powinniśmy dokładnie sprawdzić i przeanalizować, czy nie obciąży to naszego budżetu. Pożyczki gotówkowe mogą zaciągnąć nawet emeryci czy renciści, po uprzednim pokazaniu wycinka renty bądź emerytury. Bank przed udzieleniem takiego kredytu musi sprawdzić w Biurze Informacji Kredytowej wiarygodność osoby zaciągającej takie zobowiązanie. Sama procedura może się przez to wydłużyć.

Czy istnieje dobry i tani kredyt?

Biorąc kredyt gotówkowy chcemy ponieść jak najmniejsze koszty. Może nam w tym pomóc dobra historia kredytowa, lojalność wobec naszego banku. Aby wybrać jednak odpowiedni dla nas kredyt należy dokładnie przejrzeć oferty z różnych banków, nie tylko w tym w którym prowadzimy nasze rachunki. Analizując propozycję należy zwrócić uwagę na następujące pozycje: na jaki czas bierzemy kredyt, jakie jest oprocentowanie w skali roku, trzeba sprawdzić wysokość prowizji, jaką pobierze od nas bank za udzielenie nam kredytu oraz wysokość marży. Powinniśmy się dowiedzieć czy są jakieś dodatkowe opłaty, chociażby dotycząca rozpatrzenia samego wniosku. Często jest tak, że chcąc spłacić kredyt przed terminem, bank nalicza dodatkowe opłaty. Powinniśmy wiedzieć o możliwości skorzystania z karencji w spłacie kapitału lub kapitału i o konieczności ubezpieczenia kredytu.

Tani kredyt

Dobry kredyt to również tani kredyt. Nie zawsze jednak idzie to w parze. Należy brać pod uwagę wszystkie koszty dodatkowe. Bank może na zaproponować dodatkowe produkty, takie jak konto osobiste, czy karta kredytowa. Za te „bonusy” niestety trzeba dodatkowo płacić. Po dokonaniu ostatecznej analizy może się okazać, że tani kredyt w końcu nie jest tanim. Wówczas dobrze się zastanowić, czy warto korzystać z dodatkowych produktów, które proponuje nam bank. Dodatkowym obciążeniem finansowym jest ubezpieczenie kredytu. Ubezpieczenia takie są bardzo dobrze widziane przez banki.